25 Czerwiec, imieniny obchodzi: Dorota, Łucja, Wilhelm

Kategorie:
  Gdzie się bawić?
  Barwy Lata
  Agroturystyka
  Fotogaleria
  Gastronomia
  Jak do nas dojechać?
  Kupię/sprzedam nieruchomość
  Motoryzacja
  O regionie
  Ośrodki wypoczynkowe
  Rekreacja
  Sklepy
  Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki Boszkowo
  Turystyka
  Zdrowie i uroda
   
  Serwis:
  Oferta
  Kontakt
  O serwisie
  Pisali o nas
  Pogoda na dziś, jutro, ...
  Pozwól wybudować nam swoją stronę WWW
  Spot radiowy
  Strona główna
   
  Mapa Boszkowa:
   
   
  Interaktywne zwiedzanie
   
  Punkt apteczny:
   
  apteka
   
  Cash point
   
  bankomat
   
  XVIII Parowozowe Show, czyli wielkie święto Miłośników Kolei! Drukuj
  << powrót

  Data publikacji:2011-04-26
  Kategoria:Imprezy - co, gdzie, kiedy?
  Odsłon:9330


  Autor tekstu i zdjęcia: Witold Porankiewicz
   
     Długi majowy weekend to czas wypoczynku i oderwania od codziennych zajęć. Z całą pewnością wiele imprez organizowanych w tym czasie daje nam możliwość niepowtarzalnego spędzenia tego czasu. Jedną z wielu propozycji na majowy długi weekend jest odbywający się w Wolsztynie XVIII Parowozowy Show. I choć jest to impreza już pełnoletnia, zdecydowanie pozostaje niepowtarzalną i towarzyszy jej niespotykany klimat, klimat dawnych kolei. A przecież Wolsztyn położony jest niecałe 40 kilometrów od Boszkowa. Może warto poświęcić jeden dzień słodkiego lenistwa i spędzić go w sposób bardziej aktywny, wybierając się na paradę parowozów. Może nawet lepiej tak zrobić, gdy pogoda nie będzie najlepsza, gdy będzie pochmurno i chłodnawo.
  A zaręczam, że warto odwiedzić Wolsztyn, bo w parowozach jest to coś! To czego nie potrafimy nazwać, a co sprawia, że widząc jadący pociąg prowadzony przez parowóz niejednokrotnie przecieramy oczy ze zdumienia i z zachwytu jednocześnie. Parowóz przenosi nas do czasów bezpowrotnie minionych, do czasów dzieciństwa i młodości, gdy parowóz był chlebem powszednim, a także do czasów młodości, gdy marzeniem niejednego chłopca (i dziewczynki)  było posiadanie kolejki dostępnej wówczas tylko za zachodnia granicą. Dziś ci wszyscy chłopcy, już z własnymi rodzinami zjeżdżają na tę imprezę do Parowozowni Wolsztyn i jest ich co roku ponad 25 tysięcy z całego świata!

  Wiadukt - Gortniki - Boszkowo
  Wiadukt w Grotnikach - wjazd  w kierunku Boszkowa
  zdjęcie: Witold Porankiewicz

      Nie inaczej będzie zapewne w tym roku, zwłaszcza, że silną ekipą będą paradować niemieckie, czeskie i polskie parowozy. Jednak moc atrakcji będzie można zobaczyć już dzień wcześniej. W piątek 29 kwietnia o godzinie 21:30 rozpocznie się pokaz grupy akrobatycznej FlyCube połączone z Teatrem Ognia. 30 minut później rozpoczyna się pokaz wieczoru – spektakl Światło, dźwięk i para. Magiczne połączenie techniki kolejowej, parowozów, pary, muzyki, laserów i wielokolorowych świateł. Po zakończeniu pokazu odbędzie się nocna sesja fotograficzna.
      Od sobotniego poranka, 30 kwietnia, jeszcze więcej atrakcji w Wolsztynie. Już o 7:45 odjedzie w kierunku Zbąszynia pierwszy tego dnia ogólnodostępny pociąg retro. Kolejny ogólnodostępny pociąg retro wyruszy w kierunku Leszna o 9:20. Cały czas w wolsztyńskiej parowozowni będzie można obejrzeć pokaz obrządzania, nawęglania i wodowania parowozów. Po godzinie 10:30 zaczną przyjeżdżać do Wolsztyna nadzwyczajne pociągi pośpieszne: z Berlina (przez Zbąszynek z parowozami 52 8177 i 52 8079), z Poznania (przez Leszno z parowozem Pt47-65), z Cottbus (przez Zbąszynek z parowozami 18 201 i 35 1019) oraz z Wrocławia (przez Leszno z parowozem Ol49-59).

  "Światło, Dźwięk, Para"
  spektakl "Światło, dźwięk, para" w Wolsztynie
  zdjęcie: Witold Porankiewicz

      Kulminacja tych wszystkich przejazdów nastąpi o 13:30, kiedy to rozpocznie się parada parowozów. W paradzie udział wezmą parowozy z Niemiec – 52 8177, 52 8079, 18 201 i 35 1019; z Czech – 477.043; z Chabówki – Ty2-953 i Ol12-7 oraz z Wolsztyna – Pt47-65, Pm36-2 i Ol49-59. Parowozy przejadą najpierw pojedynczo, prezentując się dumnie, później nastąpi przejazd parami, zwieńczeniem parady będzie wspólny przejazd wszystkich parowozów, stalowych kolosów, powodujący wibracje ziemi.
      Po godzinie 15:00 będzie można jeszcze zobaczyć kolejne pokazy obrządzania, nawęglania i wodowania parowozów. Dla spragnionych i wygłodniałych turystów rozstawione będą namioty i punkty gastronomiczne w okolicy parowozowni. Będzie tam można się posilić i napoić, aby mieć siły na dalsze atrakcje. Już o 16:05 pojedzie kolejny ogólnodostępny pociąg retro, tym razem do Rakoniewic. Między 17:00 a 18:00 można będzie obejrzeć odjazdy pociągów specjalnych prowadzonych trakcją parową: do Berlina (17:00), do Poznania (17:53) i do Cottbus (18:00). O 17:10 odjedzie pociąg specjalny do Wrocławia prowadzony lokomotywą spalinową ST44.
      Tego dnia na pewno nie zabraknie atrakcji dla wszystkich. Dla tych starszych – podróż sentymentalna do czasów, gdy parowozy jeździły na co dzień po większości tras kolejowych. Dla młodszych niebywała okazja obejrzenia prawdziwych ruchomych zabytków techniki, tych najcenniejszych, bo mających podobnie jak skrzypce, duszę. Może właśnie dlatego warto wybrać się na ten jeden dzień do Wolsztyna i poznać bliżej np. Piękną Helenę? Bo Wolsztyn to miejsce niezwykle urokliwe. Pomiędzy dwoma jeziorami interesująca tkanka miejska, a bijącym sercem, 30 kwietnia, z pewnością będzie parowozownia.
      Na koniec podsumujmy plan dwudniowej imprezy. W piątek 2 nocne pokazy – FlyCube i Światło, dźwięk i para. W sobotę 3 ogólnodostępne pociągi retro, 2 ogólnodostępne pociągi nadzwyczajne (z Poznania i z Wrocławia), 2 specjalne pociągi pośpieszne z Niemiec (niedostępne dla turystów spoza klubów uruchamiających pociągi) oraz clou ostatniego dnia kwietnia – parada parowozów z udziałem 10 parowozów! Nie pozostaje nic innego jak zaprosić Państwa do udziału w XVIII Parowozowym Show.

  Witold Porankiewicz

  W piątek i sobotę przy Parowozowni będzie działać Parowozowe Centrum Informacji. Bilety na przejazdy pociągów retro można nabyć na peronie przed odjazdem pociągu i w Parowozowym Centrum Informacji.
  Bilety na pociąg z Poznania do Wolsztyna „Cegielski”: http://www.przewozyregionalne.pl/img_in//regiony/wielkopolskie/09.12-31.01/poznan-leszno-wolsztyn.pdf.  
  Bilety na pociąg z Wrocławia do Wolsztyna „Hefajstos”: http://www.intercity.pl/?page=strona_glowna&ph_center_start=show&cmn_id=2059.

  Więcej informacji:
  www.parowozowniawolsztyn.pl
  www.parowozy.com.pl 


  Komentarze:
  masz swoje zdanie? - dodaj komentarz

  Wyszukiwanie:
   
   
   
  Odnośniki:
   
  windsurfing w Boszkowie
   
  patron medialny boszkowo.info
   
  restauracja Toscania zaprasza - 3km od Boszkowa
   
  Dla regionu:
   Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki
   
  Lokalizacja:
   
   
  Barwy Lata
   
  Barwy Lata - opowiadanie w odcinkach
   
  WOPR:
   
  Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Boszkowo
   
  Multimedia:
  Spot radiowy boszkowo.info
  Przemęcki Park Krajobrazowy - ptaki
   
  Reklama
   
  © 2003-2011 Internet Media